news

Александра Жекова спечели малкия финал, изпревари и легенда, и кошмар от Сочи

Звездата на женския ни сноуборд Александра Жекова спечели малкия финал в спинтркроса за Световната купа на уникалната писта 9А на Бъндеришка поляна, за чието изграждане бяха необходими космическите 50 000 тона сняг.

Израсналата в Пирин за големия спорт 29-годишна софиянка преодоля най-бързо 330-те метра на състоящото се от 5 секции и 4 скока трасе, последният от които зрелищните 50 метра, в провеждащата се за първи път в историята на ФИС дисциплина (спринткросът е много по-агресивен от обичайния бордъркрос, тъй като дистанцията е много къса и няма виражи). След като остана пета за място в големия финал, Сани отвя конкуренцията, изпреварвайки легендата от САЩ Линдзи Джакобелис, която е 4-кратна световна шампионка и 10-кратна победителка в екстремните игри в Аспен. Зад нея се нареди и италианката Микаела Мойоли, която на олимпиадата в Сочи през 2014-а й попречи да вземе медал, препъвайки я малко преди края.

„За мен победата е това, че вече имам много последователи в Банско, че вече тук ще дойдат да карат сноуборд много деца, много мои почитатели“, заяви Сани, заради която на трибуната бе опънато 25-метрово национално знаме. След стартовете стана ясно, че тя е карала с болки в гърба.

Състезанието спечели австралийката Бел Брокхоф. При мъжете пък първи бе Алесандро Хемерле (Ав).

Източник: в. „Банско Утре“