news

Дипломация на пистата за 8-и път на Шилигарника

В последната събота на февруари писта №8 в Банско със сигурност бе най-дипломатичното място по света и у нас, след като прие 8-ото издание на състезанието по ски за купата на външния министър.

На старта на 1855 метра надморска височина на Шилигарника застанаха наистина високи гости. Тук бе един бивш президент, четирима настоящи посланици, служители на мисии, действащи политици, бизнесмени и общественици. Приемствеността на аристократичния спорт пък се гарантираше от присъствието на съпруги и деца.

И така най-добро време в гигантския слалом измежду 53-ма скиори в 7 различни категории на дипломати и приятели даде посланикът на Словакия Мариан Якубоци. По този начин той не само стана шампион в групата на до 50-годишните, но и вдигна купата на външния министър, която му бе връчена от шефа на държавния протокол Светлан Стоев, бивш представител на страната ни в Швеция. Подиумът бе втори в кариерата на Якубоци в Банско, след като през 2015-а той финишира трети в надпреварата. Рекордьор по титли от Шилигарника е неговият предшественик Карол Мистрик, който записа 4 победи също на писта „Юлен“.

Сега след Якубоци се нареди секретарят на френското посолство Елиан Тимон, а на 3-ото място стъпи доскорошният президент Росен Плевнелиев, който миналата година бе най-бърз, но тогава купата отиде при Франц Вебер от немската амбасада, защото според регламента трофея взема чуждестранният дипломат, показал най-добро време.

Почти огледално на категорията до 50-годишните изглеждаше подиумът при децата от кариерата. Там триумфира дъщерята на Мариан Якубоци – Татяна, а втори бе синът на Елиан Тимон – Клеман. Наследникът на Росен Плевнелиев – Асен, се размина на няма и 2 секунди от 3-ата позиция.

Иначе доминацията на семейство Якубоци продължи и при дамите, като съпругата Хелена извоюва 3-ото място. Непосредствено преди нея беше г-жа Женевиев Хаузер – спътница на посланика на Австрия Роланд Хаузер, който по фамилна ирония на съдбата също се оказа втори, но при над 55-годишните. Женският дипломатически връх бе за българката Нина Златева от Европейската комисия.

И понеже споменахме групата над 55, трябва да кажем, че тя се отличи с най-много амбасадори. На първото място обаче ликува военното аташе на Австрия полк. Томас Хутер, който изпревари своя шеф – хер Хаузер, с 1,52 секунди. Подиума допълни Тони Томпсън от Световната банка. След него бе първият човек на Кралство Дания у нас – Н.Пр. Кристиан Кьонигсфелд. Последен – седми, но не по престиж, завърши посланикът на Република Корея Шин Бунам, който си пада по практикуването на елитарни спортове в Пирин планина. Миналото лято той спечели купата на министъра на външните работи в 7-ото издание на голф турнира „Дипломати и корпоративни приятели” в „Пирин Голф & Кънтри Клуб“.

В другите категории блестеше българският клан Кръшняк. Главата на семейството и шеф на фирма „Шефлер“ Михаил Кръшняк победи в потока на мъжете приятели, където със замах и стил отпаднаха генералният мениджър на „Кемпински Хотел Гранд Арена Банско“ – Карстен Зойберт, и съпругът на бившата министърка на туризма Николина Ангелкова – Христо Ангелков. Ива Кръшняк не остана по-назад от мъжа си и отнесе конкуренцията при дамите приятелки, а 3-те им деца – Александър, Елена и Петър (със своите 3 години той бе най-малкият участник), окупираха втората листа на хлапетата, като се класираха съответно първи, четвърти и пети. 2-ото място там зае синът на изпълнителния директор на домакина „Юлен“ Мая Христоскова – Веселин.

За първа година програмата бе ъпгрейдвана с нова емоционална и атрактивна дисциплина – весел биатлон.

Всички призьори в състезанията получиха трофеи и медали от шефа на БФСки Цеко Минев, кмета на Банско Георги Икономов и Мая Христоскова. В награждаването се включи и Росен Плевнелиев, който има опит в това от Световната купа по ски за жени тук през 2015 г.

Източник: в. „Банско Утре“